Semesterförläggningen görs årligen för att fastställa när i månaderna juni-augusti den 4 veckor långa semestern skall äga rum.
Företaget har i dagarna beslutat om förläggning när semestern skall läggas, och det blir troligen veckorna 29-32. Det är med andra ord ingen skillnad ifrån tidigare år. Det skall dock belysas att när man förlägger semestern gäller det alla om inget annat har förhandlats. Dvs. om man frångår överenskommelsen skall detta ske i form av en förhandling!
Verkstadsklubben har tidigare vid några tillfällen blivit kallade till förhandling vad gäller flyttad semester, men detta är ganska ovanligt. Anledningen till att man skall förhandla om flyttad semester är för att jobb under förlagd semester under alla omständigheter är frivillig, och inget annat!
Skribent: Erik Eklund